Oplatí sa snívať?
Dnes počas rozhovoru s čerstvým 50-tnikom, ktorý si prežil svoje, ma napadla táto myšlienka. Oplatí sa snívať?
Snívajú najmä mále deti, ktoré chcú mať veľký dom, rýchle auto, chcú byť smetiarmi, doktormi, športovcami. Takéto sny mal určite každý. Ja som túžil od detstva byť archeológom a mať šťastnú rodinu. Behom už spomínaného rozhovoru som akosi začal rozmýšľať o sne a skutočnosti. Ten ujo i rozprával ako on začínal, čo študoval a čo je z neho dnes... Jeho sny sa akosi nesplnili.
Človek v dnešnej dobe vyštuduje určitý odbor ale časom a vplyvom rôznych udalostí robí úplne niečo iné. Vytúžené sny sa rozplynuli ako ranná hmla. Životnými situáciami, ktoré sa dejú počas vášho bytia, ste donútený robiť úplne odlišné veci ako ste chceli. Z doktora je opravár, z učiteľky upratovačka. Človek mieni, život mení. Niečo na tom asi bude. Preto som uvažoval či sa mi vlastne oplatí snívať o budúcnosti. Jedno viem určite a to , že nebude taká ako si ju predstavujem. Môže sa mi spočiatku dariť , no stačí malá príhoda a som na dne. Svet sa mi začne rútiť, sny sú zničené. Áno, raz si hore a raz dole.
Z tohto všetkého som vydedukoval asi toto. Snívať asi nikdy neprestaneme. Aby sme sa nesklamali, skúsme snívať opatrne. Nechajme si v snoch nejaké rezervy. Alebo snívajme len keď spíme. Ale snívanie je aj na niečo dobré. Pesimisti sa možno spýtajú na čo. Mojou odpoveďou je tento citát, ktorým ukončím aj moje písanie. „Snívanie je jediným únikom z reality...“
Komentáre
raz mi jeden múdry muž
pekné zamyslenie, snívať sa má a risknúť aj nesplnené sny... nech nie je život jednotvárny...
Rudyard Kipling v básni Ak píše
do očí pozrieť víťazstvu i pádu, a rovnaký byť k tým dvom nepriateľom,................bude z teba Človek, syn môj milý.
a ja vravím: tak prečo teda aj nesnívať?
Ale Ale....